Dodatki i akcesoria

Po czym poznać właściwe krzesło biurowe?

Krzeseł biurowych nie należy wybierać w oparciu o ich walory estetyczne. Mają one oczywiście znaczenie, gdyż wpływają na wystrój wnętrza, ale dużo ważniejsze są parametry samego mebla. Trzeba skupić się na tym, aby krzesło było wygodne, komfortowe w użytkowaniu, bezpieczne, solidne, trwałe i zapewniało odpowiednie podparcie. 

Czas na wybór krzesła do biura

Najlepszym wyborem do pracy są ergonomiczne biurowe krzesła, czyli takie umożliwiające przyjęcie naturalnej pozycji ciała. Wymagać należy wygodnego podparcia. Optymalne modele mają pięcioramienną podstawę z kółkami, co przekłada się na stabilność całego krzesła. Ciekawą funkcjonalnością będzie mechanizm samohamowania. Sprawdzić trzeba to, z jakiego materiału zostały wykonane kółka, dobierając ich rodzaj do powierzchni, po której mają się poruszać. Nikt nie chce przecież przyczynić się do zarysowania powierzchni parkietu czy paneli w domu. Inny rodzaj kół sprawdzi się w pomieszczeniach z wykładziną, dywanem czy posadzką. Siedzisko krzesła powinno być na tyle głębokie, aby podpierało 3/4 długości ud, a oparcie pozwalać na wygodne ułożenie odcinka lędźwiowo-krzyżowego, być odpowiednio wyprofilowane. Nie można zapomnieć o podłokietnikach z regulacją, odciążające nadgarstki. Z dodatkowych elementów wymienia się zagłówek i podkolannik.  

Z jakiego materiału wybrać krzesło do pracy przy biurku? 

Nie bez znaczenia przy wyborze krzesła biurowego jest to, z jakiego materiału zostało ono wykonane. Możliwości jest wiele, ale nie każda z nich będzie dobrym wyborem. Oczywiście wykończenie krzesła nie ma bezpośredniego wpływu na kwestie komfortu jego użytkowania, ale nadal jest to istotne. Poza wygodą trzeba mieć na uwadze trwałość krzesła. Jeśli szukamy mebla wytrzymałego i jednocześnie eleganckiego, dobrym wyborem będzie ten tapicerowany. Naturalne materiały zapewniają odpowiednią przewiewność, czyli optymalną wentylację. Takie rozwiązanie wiąże się jednak z dodatkowymi kosztami, gdyż jest droższe od modeli wykańczanych tkaniną. Alternatywą będzie fotel z ekoskóry, ale trzeba liczyć się z jej większą podatnością na zniszczenie. Częstym wyborem okazują się być krzesła wykończone włóknami syntetycznymi. Siedzisko i oparcie to jedno, ale pozostałe elementy konstrukcyjne także mają znaczenie. Metalowe są dużo bardziej wytrzymałe od tych z tworzywa sztucznego, ale cięższe. Rodzaj kółek powinno się dopasować do podłogi pod względem twardości. Jeśli krzesło ma być użytkowane we wnętrzach z podłogą drewnianą, powinno się wybrać te gumowe, aby nie zniszczyć jej powierzchni.