wysunięta szuflada kuchenna
Dodatki i akcesoria

Instalujemy prowadnicę do szuflady krok po kroku

Prowadnica szuflady jest prostym i powszechnie stosowanym elementem systemu szuflad. Jest to długa, prostokątna listewka, która wsuwa się między dwa boki szafki i ma otwór na każdym końcu, w który wkładane są prowadnice. Prowadnice szuflad są następnie mocowane z boku szafki i wsuwają się na miejsce na prowadnicy.

Celem prowadnicy szuflady jest zapobieganie wysuwaniu się lub przesuwaniu szuflad, gdy są otwarte. Pomagają również w utrzymaniu stabilności podczas wyciągania szuflad.

Jak się przygotować do pracy?

Montaż szuflady na prowadnicy wymaga odpowiednio przygotowanych narzędzi i materiałów. Przede wszystkim musisz mieć w pogotowiu klucz imbusowy o odpowiedniej średnicy. Pod ręką warto mieć także klucze pięciokątne oraz dokrętki. Przed rozpoczęciem pracy warto zadbać też o wygodne ubrania robocze, które zapewnią nam swobodę ruchu. Poniżej przedstawiamy kilka porad, na co zwrócić uwagę podczas montażu szuflady na prowadnicy.

1. Sprawdź instrukcję od producenta

Pierwszym i najważniejszym krokiem przed rozpoczęciem montażu szuflady na prowadnicy jest przeczytanie instrukcji. Jeśli masz doświadczenie w montażu mebli, rozpocznij od wybrania rozwiązania, które już znasz. Jeśli cały proces montażu jest dla Ciebie zupełnie nowy, zdecydowanie najlepiej zlecić to osobie z doświadczeniem. Warto również zapoznać się z typami i budową prowadnic oraz zastanowić się, w którym miejscu będą montowane.

2. Sprawdź czy masz odpowiednie narzędzia potrzebne do zamontowania szuflady na prowadnicy  

Pierwszym i jednym z najistotniejszych narzędzi, które powinieneś mieć przy sobie jest klucz imbusowy o odpowiedniej średnicy. W przypadku poziomej prowadnicy musisz mieć klucze pięciokątne, które są potrzebne do ściągnięcia śrub. W przypadku pionowej prowadnicy jest inne zadanie. Musisz wydrążyć miejsce gdzie będą montowane pionowe prowadnice. Jeżeli chcesz, aby szuflady na prowadnicy były skręcane, to musisz zastosować się do zaleceń producenta i zastosować podpory skrętne.

3. Podążaj za wskazówkami z instrukcji, gdy czegoś nie rozumiesz – pytaj, szukaj!

Instrukcje, które dołączane są przez producentów mebli często są mało czytelne dla osób bez doświadczenia. Warto krok po kroku, uważnie i dokładnie sprawdzać poszczególne schematy (najczęściej obrazkowe, pokazujące co należy zrobić). Zazwyczaj na schematach zaznaczone są elementy zestawu, których powinniśmy użyć – sprawdź czy na pewno wybrałeś prawidłowe. Postępując krok po kroku zgodnie z instrukcją unikniemy ryzyka popełnienia błędu i przykręcenia danego elementu w nieodpowiednim miejscu lub wyboru nieodpowiednich materiałów.

4. Sprawdź czy wszystko działa tak jak powinno

Czasem rozwiązując jakiś problem cieszymy się gdy w jakikolwiek sposób posuniemy pracę do przodu. W skręcaniu mebli pośpiech nie jest wskazany, dlatego często może się okazać, że pominęliśmy jakiś istotny etap i finalny efekt nie jest taki jakiego byśmy oczekiwali. Jeśli nie podążałeś za wskazówkami z instrukcji krok po kroku może się zdarzyć, że trzeba będzie się cofnąć i wykonać pracę jeszcze raz. Wierzymy jednak, że wyposażony w odpowiednią wiedzę, narzędzia i zapał poradzisz sobie i na tym etapie odczuwać będziesz jedynie satysfakcję z samodzielnego zamontowania szuflady na prowadnicy!