szafka rtv
Meble

Jak dopasować szafkę RTV do strefy multimedialnej?

W wielu mieszkaniach i domach głównym elementem strefy wypoczynkowej jest ściana multimedialna – telewizor, sprzęt muzyczny, atrakcyjna dekoracja ściany oraz dopasowane pod sprzęty meble. Szafka RTV może pełnić wiele funkcji jednocześnie. Powinna również wpisywać się dobrze w wystrój wnętrza, korespondować z innym wyposażeniem czy dodatkami. Jak wybrać dobry mebel, który wpasuje się idealnie w przestrzeń pod każdym kątem?

Podstawowe parametry szafek RTV

Choć meble do reprezentacyjnej przestrzeni, jaką najczęściej jest salon, wybiera się w dużej mierze pod kątem wizualnym, to jednak ważna jest także ergonomia użytkowania. Co trzeba uwzględnić, szukając optymalnych szafek RTV? Przede wszystkim:

  • wymiary – wysokość, szerokość, głębokość; modne niskie szafki RTV nie zawsze pasują do aranżacji,
  • typ konstrukcji – otwarta, półotwarta, z drzwiczkami, szufladami, przeszklona – decyduje nie tylko o wyglądzie, ale i funkcjonalności,
  • sposób otwierania, uchwyty, systemy na nacisk,
  • rodzaje materiałów – powierzchnie, fronty – naturalne, syntetyczne, ekologiczne, szklane czy lustrzane,
  • oświetlenie – wewnętrzne i zewnętrzne,
  • wyjścia na przewody, gotowe rozwiązania elektryczne,
  • element mebli systemowych, modularna budowa.
szafka rtv

Warto przed ostatecznym wyborem sprawdzić różne inspiracje, aby rozważyć najlepsze opcje aranżacji z szafką RTV.

Modne szafki RTV – ulubiony styl

We współczesnych aranżacjach przestrzeni rozrywkowych w salonie oprócz doskonałego sprzętu liczy się także dobry styl. Elementem uzupełniającym projekt wnętrza są meble, w tym właśnie szafka RTV. Jaki styl jest obecnie trendy? Można wybierać wśród wielu, gdyż modne są obecnie zarówno meble w stylu industrialnym i loftowym, jak i bardziej eleganckie glamour, z połyskiem, nowoczesne. Lekki, minimalistyczny styl także sprawdzi się w salonie, podobnie jak nawiązujące do natury meble skandynawskie. Warto także przy urządzaniu wnętrza czy wymianie mebli rozważyć często powracający styl eklektyczny, który pozwoli na płynne łączenie nowego ze starym. Połączenie szafki RTV w innym stylu niż pozostałe dodatki również może mieć uzasadnienie – pozwoli to na wyodrębnienie strefy multimedialnej. Ważne jednak, by choć drobne elementy mebla korespondowały z innymi elementami wystroju wnętrza. Warto w razie wątpliwości, jaką szafkę RTV wybrać, stworzyć wizualizację przestrzeni, albo czerpać inspirację z gotowych aranżacji czy poradzić się projektanta wnętrz.