Dodatki i akcesoria

Jak udekorować wnętrza za pomocą luster?

Odpowiednio umieszczone lustro może optycznie powiększyć pomieszczenie, a także nieco je rozjaśnić. Ważnym elementem dekoracyjnym tego dodatku jest rama, która nadaje wnętrzu charakteru oraz efektownie uzupełnia całą aranżację. Pomieszczenia można na różne sposoby wzbogacać lustrami, a kluczowe znaczenie ma odpowiedni ich układ.

Lustro w przedpokoju

Designerskie lustro jest w przedpokoju praktycznie niezbędne. Poza funkcją dekoracyjną spełnia ono istotną rolę praktyczną. W jego odbiciu obejrzeć można całą sylwetkę, a tym samym zweryfikować wygląd przed wyjściem na zewnątrz. Lustro jest szczególnie istotne w małym przedpokoju, ponieważ może optycznie go powiększyć. Do szczególnie popularnych należą stosunkowo duże modele w masywnych ramach, które bez żadnych obaw można umieścić na podłodze. Jeżeli jednak przedpokój jest zbyt mały, warto zastosować w nim przynajmniej niewielkie lustro wiszące.

Lustro w duecie z meblami

We wnętrzach mieszkalnych bardzo często lustra zestawiane są z różnego rodzaju meblami, np. komodą, konsolą czy szafką. W ten sposób uniknąć można wrażenia, że przestrzeń jest niewykończona. W duecie z lustrem każdy pojedynczy mebel jest w stanie skoncentrować na sobie uwagę i efektownie uzupełnić aranżację. Z meblem najlepiej zestawić lustro nieco mniejsze, aby zyskać dodatkową przestrzeń na różne dodatki – np. ramki do zdjęć, lamp, kwiaty czy wazony. Takie połączenie ma również walory praktyczne, ponieważ pozwala na szybkie spojrzenie na odbicie po założeniu ubrania wyciągniętego z szafy czy komody.

Lustro a światło w pomieszczeniu

Aby wprowadzić do pomieszczeń nieco więcej światła, warto ustawić lustro naprzeciw przeszklonych drzwi balkonowych lub okna. W ten stworzyć można wrażenie, że wnętrze jest jasne i duże. Optyczne powiększenie przestrzeni to nie jedyna zaleta, ponieważ odbicie uzyskane w lustrze pozwoli na stworzenie wyjątkowo przyjaznej atmosfery w pomieszczeniu. Odpowiednie ustawienie lustra naprzeciw widoku z okna ma szczególne znaczenie w przypadku wnętrz jasnych, a także tych znajdujących się w domach z pięknym ogrodem. W ten sposób do pomieszczenia wprowadzić można estetyczną zieleń, która nada całej aranżacji specyficznego klimatu. Jeżeli jednak widok za oknem lub balkonem nie jest zbyt zachęcający, lepiej umieścić lustro w neutralnym miejscu.