Meble do kuchni i jadalni

Jak wybrać krzesła, które będą pasowały do stołu i aranżacji jadalni?

Krzesła do jadalni, aby mogły spełniać swoje zadanie, muszą być nie tylko dopasowane do wnętrza i eleganckie, ale przede wszystkim wygodne i solidne. Koncentrując się na krzesłach wykonanych z dobrej jakości materiałów można stworzyć przestrzeń, która będzie zarówno elegancka, jak i funkcjonalna. Jak wybrać krzesła do jadalni, by była miejscem eleganckim i praktycznym? 

Stół i krzesła – zgrany duet

Wybierając krzesła do jadalni koniecznie trzeba dopasować je do warunków, które mamy. Krzesła i stół muszą być dopasowane nie tylko stylistycznie, ale przede wszystkim zgodne wymiarowo. 

Wybierając krzesła, które mają być przede wszystkim komfortowe, warto skoncentrować się na modelach, które są wyposażone w oparcie i podłokietniki. Dzięki takiej konstrukcji krzesła nawet długie siedzenie nie będzie problemem. 

Wybierając krzesła z podłokietnikami, należy zwrócić uwagę, czy mamy możliwość wsunięcia krzesła pod stół. Podłokietniki muszą mieścić się pod blatem. Dzięki temu stół po zakończonym posiłku będzie wyglądał gustownie, a jednocześnie zaoszczędzimy dużo miejsca. Wysunięte krzesła potrzebują dużo przestrzeni. 

Zastanawiając się, jak wybrać krzesła do jadalni, które będą funkcjonalne nie można zapomnieć, że krzesła z podłokietnikami zajmują więcej miejsca. Trzeba założyć, że na każde krzesło potrzeba około 60 cm. Do tego należy doliczyć wolne miejsce, które musi znaleźć się między krzesłami. Trzeba pamiętać, że osoby, które będą w czasie posiłku trącały się łokciami nie będą czuły się swobodnie. 

Jak wybrać stylistykę? 

Kolejnym, niezmiernie ważnym elementem jest stylistyka krzesła. Warto pamiętać, że krzesła powinny być nie tylko wygodne, ale również estetyczne. Bardzo ważne jest dopasowanie ich stylistyki do wnętrza. Nie znaczy to jednak, że krzesła muszą być dokładnie w tym stylu, w jakim jest zaaranżowane wnętrze. 

Rozwiązaniem bardzo bezpiecznym jest zakup krzeseł w komplecie ze stołem. W takiej sytuacji nie mamy szansy popełnić błędu. Jest to rozwiązanie, które jest idealne dla osób, które nie czują się dobrze urządzając mieszkanie. 

Odważniejsze i ciekawsze jest samodzielne dobranie krzeseł do wystroju jadalni. Można zrobić to na dwa sposoby. Jednym z rozwiązań jest nawiązanie do stylistyki jadalni. Harmonijne i spójne wnętrze będzie wyglądało gustownie. 

Drugim, odważniejszym wariantem, jest wybranie krzeseł, które będą kontrastowały z wystrojem jadalni. Jest to łatwy sposób na wprowadzenie koloru do wnętrza. Warto również poeksperymentować z formą i materiałem, z którego krzesła są wykonane. Kontrast ożywi jadalnię.

Ciekawym rozwiązaniem jest również łączenie stylów i kolorów. Kto powiedział, że część krzeseł nie może być w mocnym kolorze? Dlaczego krzeseł drewnianych nie można połączyć z tymi z tworzywa sztucznego? 

Łącząc nieoczywiste rozwiązania można stworzyć jadalnię, która będzie odważna i na pewno zostanie zauważona przez każdego, kto nas odwiedza. Jest to jednak zadanie bardzo trudne, które wymaga wyczucia stylu i odwagi. Granica między nowoczesnymi stylizacjami, a kiczem jest bardzo delikatna.