Donice ogrodowe
Dodatki i akcesoria

Jakie donice ogrodowe wybrać?

Rośliny są najważniejszymi elementami ogrodu. To właśnie one w głównej mierze mają wpływ na wygląd całej przestrzeni. Niektóre drzewka i kwiaty sadzi się bezpośrednio w gruncie, jednak dla urozmaicenia można też zaopatrzyć się w donice ogrodowe. Ze względu na szeroki wybór można dostosować je praktycznie do każdego stylu. Mają też różne zastosowanie. Niektóre donice przeznaczone są do uprawy, a inne spełniają ozdobną funkcję w ogrodzie. Czym kierować się przy wyborze obu typów donic? 

Donice ogrodowe do uprawy roślin

Wybór donic ogrodowych przeznaczonych do uprawy roślin zależy oczywiście od tego co będzie w nich rosło. Na rynku dostępne są donice podłużne i wysokie, niskie i szerokie, a także wiszące. Każdy rodzaj przeznaczony jest do innego typu roślin. Kwiaty sezonowe najlepiej czują się w podłużnych, niskich  pojemnikach. Natomiast wysokie donice ogrodowe sprawdzą się raczej przy uprawie drzewek i krzewów, które rosną, pnąc się w górę i osiągają spore rozmiary. Wiszące doniczki przeznaczone są głównie dla roślin balkonowych i pnących takich jak róża pnąca, powojnik, wiciokrzew czy glicynia. 

Przy wyborze donic ogrodowych do uprawy nie tylko kształt ma znaczenie. Należy zwrócić uwagę również na materiał, z jakiego zostały wykonane. Obecnie dostępne są donice drewniane, metalowe, plastikowe, ceramiczne, betonowe, oraz technorattanowe. Wybór jest naprawdę duży, jednak trzeba mieć na uwadze potrzeby roślin. Donice ogrodowe plastikowe i metalowe szybko się nagrzewają. Dlatego zostawianie roślin w takich donicach w słonecznym miejscu nie będzie dobrym pomysłem. Od jakiego czasu największą popularnością cieszą się donice betonowe i ceramiczne. Są one trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Tutaj można poszukać ciekawe modele donic ogrodowych.

Donice ogrodowe

Donice ogrodowe ozdobne 

Wybór asortymentu ogrodowego jest naprawdę spory. Można wybierać spośród donic o wszelakich kolorach rozmiarach i kształtach. Odpowiednio dobrane donice ogrodowe potrafią upiększyć każdy ogród i nadać im niepowtarzalnego stylu. Trzeba jednak pamiętać, że muszą one komponować się z całością. Jeśli ogród utrzymany jest w nowoczesnym stylu, to najlepiej sprawdzą się donice betonowe lub metalowe o prostym kształcie. Do aranżacji rustykalnej warto dobrać doniczki gliniane, technorattanowe lub drewniane. Te ostatnie prezentują się najbardziej naturalnie, a do tego są ekologiczne.