Meble do sypialni

Jakie łóżko będzie najlepsze?

Zdrowy sen ma ogromne znaczenie nie tylko dla szybkiej regeneracji organizmu, ale zwiększa także jego odporność. Zmęczenie powoduje złe samopoczucie oraz rozdrażnienie i większą podatność na infekcje. Zdrowy sen w dużej mierze zależy od prawidłowo dobranego łóżka.

Jak wybrać łóżka do sypialni?

Wybierając łóżko do sypialni, należy brać pod uwagę dwa aspekty. Pierwszy to praktyczność i wygoda, drugi to design. Wygodne łóżko zawsze może być ładne i dobrane do wystroju sypialni, nie zawsze jednak ładne łóżko musi być wygodne i wstaniemy z niego wypoczęci. 

Wybierając łóżko do sypialni spomiędzy dedykowanych temu modelów – https://witek.pl/meble/typy-mebli/lozka/lozka-do-sypialni/ trzeba w pierwszej kolejności określić jego wymiary i ustawienie. Komfortem jest łóżko szerokie, ustawione Wezgłowiem przy ścianie tak, by można było z niego swobodnie wstawać po obu stronach. Nie ma z tym problemu w dużych sypialniach. W przypadku mniejszych pomieszczeń miejsce do spania musimy postawić przy ścianie jego dłuższym bokiem i ewentualnie wybrać mniejszą szerokość.

Sklepy meblowe oferują podwójne łóżka o szerokości 140 lub 160 cm, pojedyncze łóżko musi mieć  minimum 80 cm. Długość łóżka to 200 cm. A co z osobami bardzo wysokimi? Niestety muszą kupić łóżko na zamówienie, nie ma z tym większych problemów, ale oznacza to większe koszty.

Najważniejszym elementem łóżka jest stelaż. Powinien być on wykonany z drewnianych listew lekko wygiętych, im są gęściej rozmieszczone, tym lepiej. Pod wpływem ciężaru ciała listewki uginają się i dostosowują do jego kształtu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób mających problem z kręgosłupem.

Materac na łóżko powinien być twardy i sprężysty. Najlepiej te kryteria spełniają materace kokosowe, materace sprężynowe kieszeniowe oraz materace termoplastyczne. Wszystkie są twarde i sprężyste i zapewniają prawidłowe ułożenie kręgosłupa podczas snu. Rano na pewno wstaniemy wypoczęci i gotowi do pracy. 

Łóżko drewniane czy metalowe

Wybór materiału, z którego wykonane jest łóżko jest kwestią indywidualną, ale trzeba przy tym uwzględnić aranżację sypialni. Nie wszystkie modele pasują do każdego stylu. 

Drewno jest materiałem uniwersalnym, można dopasować go do każdego wnętrza, równocześnie nadając mu przytulny charakter. Do wyboru są różne gatunki i kolory drewna. Do najpopularniejszych należą dąb, olcha, sosna, drewno egzotyczne. Łóżka z tego ostatniego należą jednak do najdroższych. 

Wybierając łóżko drewniane warto rozważyć opcję z dodatkowymi szufladami w ramie, można w nich schować zapasowe komplety pościeli, ręczniki lub poduszki. W niektórych modelach łóżek schowek umieszczony jest pod stelażem, wystarczy tylko go podnieść.

Wiele sklepów oferuje łóżka tapicerowane, to bardzo ciekawa i elegancka propozycja. Rama łóżka wykonana jest z płyty meblowej obitej tkaniną, skórą lub skórą ekologiczną

Łóżka metalowe wracają do łask. Bardzo dobrze pasują do sypialni w stylu industrialnym lub shabby chic. Dobrze sprawdzają się w sypialniach o niedużej powierzchni. 

Kupując łóżko warto wybrać opcję z wezgłowiem, które umożliwi czytanie książki lub oglądanie filmu w wygodnej pozycji.