Meble

Komoda – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Rozglądasz się za komodą do swojego mieszkania? Choć jest to zazwyczaj nieduży mebel, to jednak bardzo funkcjonalny, warto więc zwrócić uwagę na to, aby nie tylko pełnił funkcje estetyczne, ale również praktyczne – zbędne meble obronią się tylko wtedy, gdy są pod wieloma względami wyjątkowe, ale trzeba też znaleźć dla nich właściwe miejsce – w każdym innym przypadku warto postawić przede wszystkim na funkcjonalizm. 

Dlaczego komoda to funkcjonalny mebel? 

Najbardziej popularny wariant komody to ten z szufladami: https://witek.pl/meble/typy-mebli/komody-i-kredensy/ – dzięki temu można w niej przechowywać takie akcesoria jak pościele, ręczniki, a przede wszystkim także ubrania. Świetnie więc nadaje się nie tylko do salonu, ale również sypialni czy pokoju dziecięcego. W szufladach można także przechowywać wiele innych osobistych szpargałów, a także zabawki, koce czy dekoracyjne poduszki – możliwości jest naprawdę wiele, a jeśli wybierzemy komodę, która zamiast szuflad ma półki lub jest połączeniem tych dwóch rozwiązań, to jej funkcjonalność jeszcze bardziej wzrasta i możemy umieścić ją również na przykład w gabinecie. 

Każda komoda to także zazwyczaj duży blat na górze, który można zagospodarować w dowolny sposób – najczęściej służy on do wyeksponowania drobiazgów, do których mamy sentyment, ale tak naprawdę to, co na nim ustawimy, to nasza prywatna sprawa. Jak wybrać komodę, aby była dla nas jak najbardziej funkcjonalna – dopasujmy ją adekwatnie do swoich potrzeb, czyli już przed zakupem zaplanujmy, co będziemy w niej przechowywać. Warto także sprawdzić, czy szuflady posiadają systemy łatwego wysuwania i cichego domykania. 

Komoda jako spójny element stylistyczny 

O tym, jak wybierać komodę, powinny także decydować względy estetyczne. Przede wszystkim komoda powinna dopełniać inne meble i elementy wyposażenia znajdujące się w danym pomieszczeniu. Dzięki temu osiągniemy spójność stylistyczną, która zawsze przekłada się na unikalny charakter salonu czy sypialni. Obecnie modne są przede wszystkim meble w stylu skandynawskim, dlatego nasza komoda może być utrzymana w takim stylu lub w każdym innym, np. vintage, rustykalnym czy glamour. Możemy także zdecydować się na mebel jak najbardziej klasyczny – ich wybór jest bardzo szeroki, a my mamy gwarancję, że komoda nie wyjdzie z mody po kilku latach. Warto także pamiętać, że komody dostępne są w różnych wielkościach i wysokościach. 

Komoda – w jakim kolorze? 

Pod tym względem możliwości są naprawdę nieograniczone – nasza komoda może współgrać kolorystycznie z podłogą czy ścianami, a także stanowić oryginalny i nieprzewidywalny akcent. Najbardziej uniwersalne są oczywiście te w kolorze drzewa, ale nowoczesny trendy stawiają na biel lub połączenie bieli z innym kolorem, np. brązem. W pokoju dziecięcym świetnie sprawdzi się także komoda w kolorach pastelowych, a w gabinecie ciemnobrązowa, a nawet czarna. Natomiast w salonie, jeśli tylko stać nas na taką ekstrawagancję, to nasza komoda może mieć kolor czerwony, różowy czy zielony. Dzięki temu stworzymy wyjątkowe efekty stylizacyjne, a przy tym zyskamy niezwykle funkcjonalny mebel na lata.