Meble do salonu

Kupujemy idealną sofę

Sofa to jeden z najważniejszych mebli każdego domu. Nie tylko służy do wypoczynku i pozwala zrelaksować się po pracy, lecz również stanowi centralne miejsce spotkań ze znajomymi i przyjaciółmi. Na sofie oglądamy filmy z partnerką lub partnerem, bawimy się z dziećmi, czy też zwyczajnie leżymy, oglądając telewizję. Żeby sofa mogła sprawdzać się w tych wszystkich zadaniach odpowiednio dobrze, musi charakteryzować się naprawdę szczególnymi cechami. Jakimi konkretnie? Jakie cechy i parametry trzeba wziąć pod uwagę, gdy wybiera się nową sofę do domu?

Jaka wielkość sofy?

Podstawową kwestią, o której trzeba pamiętać, gdy wybiera się nową sofę, to – jak ma ona być duża. Wielkość sofy determinuje nie tylko jej wygląd, lecz przede wszystkim to jak będzie praktyczna i jak wiele osób będzie mogło z niej na co dzień korzystać. Rzecz jasna wiele osób uważa, że sofa powinna być możliwie jak największa, co pozwoli usiąść na niej większej grupie osób. Generalnie jest to prawda, lecz pamiętać trzeba o tym, że nie zawsze można kupić największy na rynku, czy też w odwiedzanym sklepie model. Z jakiego powodu?

Przede wszystkim podczas kupowania sofy na uwadze trzeba mieć to, że jest to mebel bardzo drogi, którego cena rośnie bardzo szybko wraz z jego rozmiarem. Po drugie sofa jest meblem bardzo dużym nawet w podstawowej, dwuosobowej wersji. Z tego też powodu przed wybraniem odpowiedniego rozmiaru warto wziąć do ręki miarkę i pomierzyć własne pomieszczenie sprawdzając, ile ma się w nim miejsca, a także gdzie stałaby sofa i ile zajmowała miejsca. Może się bowiem okazać, że wybrany model zwyczajnie będzie zbyt duży i nie pozwoli wygodnie korzystać z danego pomieszczenia.

Jaki materiał wykonania sofy?

Kolejnym kluczowym dla wygody korzystania z sofy parametrem jest to, z jakiego materiału ma ona być zrobiona. Wiele osób uważa, że materiał wykonania sofy to tylko i wyłącznie kwestia estetyczna i to jak będzie się ona prezentowała. Oczywiście jest to ważne i w bardzo dużym stopniu wpływa na wygląd sofy, a co również ważne na to, jak prezentuje się całe pomieszczenie, lecz nie można zapominać o tym, że sofa musi być również pod tym kątem praktyczna. Jest to bowiem mebel, który będzie bardzo często użytkowany. Korzystać się będzie z niego każdego dnia, przy wielu okazach. Może on być zatem pobrudzony, poplamiony, czy też zwyczajnie jego materiał może się rozerwać. Obicie musi być więc nie tylko ładne, lecz także mocne i trwałe. Czy jest taka sofa?

Jak wybrać sofę pod kątem materiału wykonania? Przyjmuje się, że zdecydowanie polecić można model zrobiony ze skóry naturalnej. Co prawda kosztuje on nieco więcej niż zwykła materiałowa wersja, lecz jest ona znacznie lepszej jakości.

Dodatkowe wyposażenie sofy

Na koniec pozostaje jeszcze ostatnia kwestia związana z wyborem sofy, czyli ewentualne dodatkowe jej wyposażenie. W tym miejscu zdecydowanie warto polecić sofę z funkcją spania, która po rozłożeniu pozwoli uzyskać dodatkową przestrzeń. Jest to sofa bardzo praktyczna, która wyglądem niewiele różni się od zwykłego modelu, a daje zupełnie nową funkcję.