lampa podłogowa
Stylowe oświetlenie

Lampy podłogowe – doskonała dekoracja w każdym wnętrzu

Lampy różnego rodzaju można spotkać w niemal każdym pomieszczeniu. Są idealnym dopełnieniem głównego źródła światła bądź stwarzają klimatyczną atmosferę, świecąc samodzielnie. Na rynku istnieje ogromna ilość modeli lamp pokojowych. Dużą popularnością cieszą się między innymi te podłogowe, które – zależnie od modelu – pasują do większości wnętrz.

Jakie lampy podłogowe wybrać?

Lampy podłogowe powinny być funkcjonalne, ponieważ nie jest to tylko element dekoracyjny. Jeżeli lampka będzie służyła czytaniu, to trzeba się upewnić, że można do niej wkręcić żarówkę o odpowiedniej mocy. Taka lampka również powinna mieć ruchomą główkę, by swobodnie kierować strumieniem światła w wybrane miejsce.

Urządzając niewielką przestrzeń, należy zwrócić uwagę, czy lampy podłogowe nie mają zbyt szeroko rozstawionych nóżek. Zajmują bowiem wtedy zbyt dużo miejsca. Co gorsze, mogą okazać się niebezpieczne, kiedy domownicy potkną się o taką dekorację. Warto wówczas wybrać modele tylko na jednej nóżce, które będzie można ustawić przykładowo w kącie pokoju.

Lampy podłogowe powinny być też solidnie wykonane. Należy sprawdzić, czy nóżki są stabilne, a lampka się nie przechyla. Jest to szczególnie ważne, kiedy w domu mieszkają też wszędobylskie i nieostrożne maluchy. Najlepiej, by wówczas wybrać lampy lżejsze, szczególnie, jeśli chodzi o klosz. Ponadto modele powinny być wykonane z najwyższą starannością, by nie doszło do nieplanowanego spięcia elektrycznego i by były odporne na uszkodzenia mechaniczne.

lampa podłogowa

W jakim stylu wybrać lampy podłogowe?

Poza funkcjonalnością i bezpieczeństwem, lampy podłogowe powinny też pasować do wnętrz. Przykładowo pomieszczenia urządzone w stylu skandynawskim najlepiej zaopatrzyć w lampy z drewnianymi, prostymi nóżkami. Klosze natomiast powinny mieć stonowane barwy i być wykonane z tkanin naturalnych, jak bawełna czy len. Co więcej, akcesoria w tym stylu mają zwykle kształty proste, geometryczne.

Lampy podłogowe świetnie się prezentują również we wnętrzach industrialnych. Wówczas powinny przykładowo posiadać:

  • metalowe nóżki,
  • większe lub mniejsze klosze o ciemnych kolorach,
  • klosze metalowe,
  • klosze przypominające metalową kratkę,
  • żarówki z „zimnym” światłem.

Bardzo popularne są też lampy podłogowe w stylu nowoczesnym. Cechuje je prostota i brak zbędnych elementów dekoracyjnych. Mają też zwykle stonowane kolory. Pasują do wnętrz minimalistycznie urządzonych i wyposażonych w nowoczesne meble o prostych liniach. Często takie lampy podłogowe są jedyną dekoracją dla tak zaaranżowanych przestrzeni.