osłonki na doniczki
Dodatki i akcesoria

Osłonka — dekoracja czy następca doniczki?

Rośliny to wspaniały dodatek do każdego wnętrza. Nie tylko dodają pomieszczeniom koloru, ale skutecznie potrafią wpasować się do każdego wystroju. Roślina z odpowiednia dobraną osłonką na doniczkę nada pomieszczeniu odpowiedniego charakteru i świeżości. Niestety często zapominamy, że służy ona celom głównie dekoracyjnym i nie spełnia tych samych zadań, co standardowa doniczka.

Czym są osłonki na doniczki?

To nic innego, jak ozdobny pojemnik, który pozwala zamaskować brzydką, czy zniszczoną doniczkę. Dzięki temu można uniknąć niepotrzebnego przesadzania rośliny. Wiele osób myli je z doniczkami i sadzi rośliny bezpośrednio w nich. Osłonki na doniczki jednak są pozbawione otworów, co powoduje brak możliwości odpływu wody podczas podlewania. Należy pamiętać, że osłonka nie zastąpi dobrze dobranej doniczki z podstawką. Jeżeli bardzo nam zależy, aby osłonka plastikowa służyła za doniczkę, należy wypalić w jej dnie małe dziurki (np. za pomocą śrubokręta lub grubego gwoździa rozgrzanego w płomieniu palnika gazowego). Umożliwi to spływanie wody, zapobiegnie gniciu korzeni i żółknięciu liści, co ostatecznie prowadzi do obumarcia rośliny. 

Jak wybrać osłonkę na doniczkę?

osłonki na doniczki

Na rynku dostępne są osłonki ceramiczne, plastikowe, a nawet metalowe. Bogata paleta kolorów, kształtów i rozmiarów może przyprawić o zawrót głowy. Wybór tak naprawdę nie jest trudny i zależy przede wszystkim od posiadanej rośliny. W osłonkach najczęściej sadzone są rośliny jednoroczne jak gwiazda betlejemska. Rośliną o specjalnych wymaganiach są storczyki. Wymagają one dostępu do światła, dlatego w ich przypadku sprawdzają się wyłącznie osłonki przezroczyste, ewentualnie szklane. Pozwala to obserwować kolor korzeni i odpowiednio wybierać moment podlewania kwiatka. W osłonkę możemy też wstawić roślinę w doniczce, czy wiaderku. Niejednokrotnie jest to alternatywa dla nieestetycznie pożółkniętych od stojącej wody podstawek. To rozwiązanie jest szczególnie cenione przez osoby, które nie chcą używać gromadzących wodę talerzyków.