stolarz przy pracy
Dodatki i akcesoria

Piły tarczowe – czym się kierować przy ich wyborze?

Dziś rynek oferuje różnorodne narzędzia stolarskie. Wśród nich jest oczywiście piła tarczowa. Jak jednak można się domyślić, w sklepach dostępne są różne modele tego urządzenia. Tymczasem wybór konkretnej piły do drewna nie powinien być przypadkowy. Czym zatem kierować się przy jej wyborze?

Poziom wibracji i moc silnika

Jednym z kluczowych elementów, na który należy zwrócić uwagę wybierając piłę tarczową, jest poziom wibracji urządzenia. Od tego bowiem zależeć będzie komfort użytkowania piły. Im mniejszy poziom wibracji, tym oczywiście lepiej. Dostępne na rynku piły tarczowe różnią się od siebie także mocą silnika. Istotne pod tym kątem jest to, z jakim drewnem zamierza się pracować. Im twardsze drewno, tym większa moc urządzenia.

Średnica tarcz i liczba zębów

Na rynku oferowane są tarcze do drewna o różnej średnicy – zobacz https://www.belmeb.pl/akcesoria-meblowe/narzedzia/pily-i-podcinaki.html. Ta dobierana powinna być pod kątem wysokości obrabianych elementów. Innymi słowy, średnica tarczy do drewna powinna być dobrana w taki sposób, aby ta pozostawała na 3/4 długości poniżej ciętym elementem. Nieprawidłowo dobrana średnica tarczy może skutkować częstym zacinaniem się urządzenia. Jeśli zaś chodzi o liczbę zębów, to w tym przypadku pod uwagę wziąć należy gęstość ciętego drewna. Do drewna miękkiego warto stosować tarczę wyposażoną w 12-24 zęby. Z kolei do drewna twardego warto stosować tarczę z 30-90 zębami.

Kąt natarcia i materiał wykonania

Na koniec wspomnieć trzeba jeszcze o kącie natarcia oraz materiale, z którego piła tarczowa jest wykonana. Jeśli chodzi o kąt nachylenia, to ten również uzależniony powinien być od rodzaju drewna. W przypadku drewna miękkiego dobrym wyborem będzie urządzenie z niskim kątem nachylenia (0-5 stopni). Natomiast do drewna twardego warto wybrać piłę z większym kątem nachylenia (ok. 20 stopni). Tarcze do drewna wykonywane są z różnych materiałów. Najczęściej jest to stal, stal hartowana, tytan oraz diament. Pod tym względem należy kierować się zasadą, że im twardsze drewno, tym wytrzymalszy powinien być materiał, z którego tarcze są wykonane.