Pufa do siedzenia
Meble

Pufy i otomany ze skóry i bawełny – wady i zalety, o których dobrze wiedzieć

Bywa niekiedy, że wybór mebla jest raczej podyktowany względami dekoracyjnymi. Jednak zawsze warto powstrzymać uczucia nawet do najbardziej finezyjnych i wymyślnych mebli oraz zastanowić się czy fotele, pufy, krzesła przetrwają warunki w domu i mieszkaniu. Np. dzieci i zwierzęta zrobią wiele, by tak się nie stało, dlatego – jakby to ujął Michael Jackson w „Billie Jean” – „Pamiętaj, by zawsze pomyśleć dwa razy”. Dwa razy!

Puffy i otomany mogą pełnić wiele funkcji. Te rodzaje mebli są na tyle uniwersalne, że mogą służyć jako miękkie siedzisko, podnóżek, stolik lub element zabaw dzieci. To zwiększa ryzyko ich narażenia na to, że zostaną zalane, podrapane, zarysowane lub ubrudzone w inny – bardziej finezyjny i wymyślny – sposób, o którym się śniło nie tylko dzieciom, a dzieciom i kotom.

Pufy i otomany ze skóry naturalnej

Skóra jest chropowata, trwała i naturalna, więc nie powoduje uczuleń i podrażnień. Do tego meble skórzane nie gromadzą kurzy, a więc i roztoczy. Otomany i pufy ze skóry są stałym i ulubionym wyborem dla każdego wystroju, od fantazyjnego po tradycyjny, ponieważ skóra wzbogaca każdy wystrój.

Ale, ale. Nie ma róży bez ognia, albo dymu bez kolców. Jakoś tak. Skąd pochodzi skóra? Ze zwierząt, więc jeśli się jest wegetarianinem, zapalonym ekologiem, weganem czy ogólnie jaroszem oraz hipsterem, któremu zależy na sercu dobro zwierząt, skóra nie będzie dla nich. Dodatkowo skórę należy odpowiednio pielęgnować olejować, impregnować, żeby zachowała swoją szlachetność. Skoro mowa o szlachetności, nie sposób nie wspomnieć o cenach. Mogą powalić nie tylko byka. Najbardziej odporne są skóry o najwyższej kategorii użytkowej – są też najgrubsze, ale i najdroższe.

Zwierzęta w domu też mogą łatwo zniszczyć skórzane pufy, otomany, fotele czy kanapy. Nawet, jeśli producent zastrzega, że są odporne na pazury, lepiej wziąć te zapewnienia pod dozór ostrożności. Bezapelacyjnie.

Ciekawe modele

  • Pufa Nordal Jokubas 71 cm (ciekawy styl vintage, okrągła)
  • Pufa J-Line Ethnic 60×60 cm (brązowa, obicie wygląda jak tkanina)
  • Otomana Kare Country Life 45×45 cm (stalowy stelaż, unikalny wzór obicia)

Pufy i otomany z bawełny

Kolejny materiał naturalny, który może być alternatywą dla wszystkich miłośników niekrzywdzenia zwierząt oraz alergików. Ta tkanina jest jedną z mocniejszych (umiarkowanie) i łatwiejszych w utrzymaniu. Jest to materiał sprężysty o średniej odporności na zgniatanie i prężenie. Można go myć ciepłą wodą z mydłem, aby usunąć brud i plamy, i choć może się kurczyć, efekt jest minimalny. Oczywiście, z wodą należy uważać, bo bawełna jest higroskopijna – wchłania wodę i parę wodną.

Bawełna wysokiej jakości może być również odporna na mechacenie. Jednak pomimo tych zalet, nadal zalecana jest ostrożność. Długotrwałe wystawienie na działanie promieni słonecznych może spowodować blaknięcie lub żółknięcie tkaniny, a kontakt z chlorem może ją wybielić. I lepiej ją chronić, żeby nie nasiąkała wodą, bo może potem gnić. Dlatego pufy i otomany w ogrodzie lub patio lepiej zabezpieczać pokrowcami. W przypadku welurów i aksamitów należy zwrócić uwagę z jakiej przędzy zostały wykonane. Dobrze też, żeby pufy i otomany z bawełny były zaimpregnowane. Wydłuży to zużycie mebli.

Ciekawe modele

  • Pufa House Doctor Camphor 85×85 cm (brązowa, prostokątna, 6 kg)
  • Pufa Bizzotto Timbuctu 45×35 cm (mieszanka bawełna, wełna, polistyren, biało-jasnobrązowa)
  • Pufa Bello Tungano 45×45 cm ochra („sztruksowy” design)