Meble

Wybór kompletu wypoczynkowego do salonu

Projektowanie miejsca do wypoczynku dla całej rodziny to jedno z najważniejszych zadań. Powinny się tam znaleźć komfortowe meble dopasowane wyglądem do całej aranżacji salonu. Jak wybrać komplet wypoczynkowy, który spełni te oczekiwania?

Podstawy aranżacji salonu

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest komplet złożony z kanapy oraz foteli. W większości domów salony wyglądają podobnie i posiadają właśnie taki zestaw. Wielkość oraz kształt mebli powinny być dopasowane do całej przestrzeni. Wokół kanapy i foteli musi być możliwość swobodnego przejścia. Dlatego zrobienie dokładnych pomiarów wnętrza powinno być pierwszym krokiem w wyborze idealnego wypoczynku. 

Meble nie mogą zajmować całej wolnej przestrzeni, gdyż salon sprawi wrażenie zagraconego i małego. W domach jednorodzinnych często stosowanym ustawieniem jest umieszczenie wypoczynku w centralnym miejscu. Dzięki temu zyskuje się podział przestrzeni. 

W mniejszych mieszkaniach kanapa będzie lepiej wyglądać, stojąc przysunięta do ściany. Ustawiona na środku pokoju bardzo go przytłoczy.

Jak dobrać komplet wypoczynkowy do wielkości wnętrza?

Wybór konkretnych modeli sofy oraz foteli będzie w dużej mierze zależny od wielkości pomieszczenia, w którym mają być ustawione. W kawalerkach zdecydowanie polecany jest minimalizm. Dlatego nowa kanapa raczej nie powinna posiadać bardzo rozbudowanych i dużych oparć oraz wysokich zagłówków. W małych mieszkaniach warto pomyśleć o rezygnacji z kupna foteli na rzecz narożnika, który może też służyć do spania. Pozwoli to na znaczną oszczędność miejsca bez rezygnacji z możliwości wygodnego siedzenia.

W dużych salonach można pozwolić sobie na zastosowanie oryginalnych kształtów mebli. Ciekawie prezentują się kanapy w kształcie księżyca lub półkoliste. Trzeba się liczyć z tym, że oryginalny mebel skupi na sobie całą uwagę i pozostały wystrój salony będzie musiał być mu podporządkowany, aby zachować spójność i harmonię.

Materiały obiciowe – co wybrać?

Podczas codziennego korzystania z kanapy lub foteli szybko okaże się, że bardzo duże znaczenia ma zastosowany materiał obiciowy. Tkaniny różnią się od siebie surowcem, z którego zostały wykonane, fakturą, grubością oraz kolorem. Jeśli nie możesz się zdecydować, który z nich wybrać, przyjrzyj się dokładnie stylowi życia, jaki prowadzisz Ty i reszta domowników. 

Wybór osób ceniących klasykę i tradycję najprawdopodobniej padnie na obicie skórzane. Jest to ponadczasowe rozwiązanie, które cieszy się niesłabnącą popularnością. Skórzane wypoczynki wkomponują się we wnętrzach w stylu retro, ale również nowoczesne i modernistyczne. 

Dla rodzin z dziećmi odpowiednim materiałem obiciowym będą tkaniny, które łatwo jest utrzymać w czystości. Trzeba również w trakcie wyboru zwrócić uwagę na wytrzymałość materiału na wszelkiego typu uszkodzenia. Ten aspekt muszą też wziąć pod uwagę miłośnicy zwierząt domowych. 

Kolejnym krokiem w wyborze kompletu wypoczynkowego jest kolor. W tym przypadku decydujące znaczenie będzie miała aranżacja wnętrza oraz praktyczne podejście. Kupując jasne meble, trzeba się liczyć z tym, że częściej będą wymagały gruntownego odświeżenia.