krochmal
Do łazienki

Do czego wykorzystywany jest krochmal?

Krochmal, stosuje się najczęściej celem usztywnienia różnych tkanin. Należy nałożyć go przed etapem prasowania. Dawniej była to jedyna metoda na usztywnienie i zapewnienie większej higieny pościeli (krochmal wykazuje właściwości konserwujące, jak również nie dopuszcza zabrudzeń oraz bakterii do środka materiału, trzeba jednakże usuwać je z zewnętrznej warstwy). Dzisiaj identyczny rezultat, ale ze znacznie mniejszym nakładem pracy, możemy osiągać dzięki wykorzystaniu stojących żelazek parowych (nazywanych powszechnie steamerami), albo żelazek posiadających generator pary. 

Do jakich tkanin używa się krochmalu? 

krochmal

Krochmalu z sklep.clovin.com.pl używa się zwykle do rzeczy i ubrań, które winny zachowywać określoną sztywność, a wśród nich:

  • zasłony,
  • firanki,
  • obrusy,
  • koszule,
  • serwetki,
  • lnianą albo bawełnianą pościelową bieliznę. 

Uwaga! Nie należy krochmalić ścierek czy ręczników (ogranicza to ich chłonność), ani rzeczy wykonanych z wełny czy syntetycznych materiałów. Nie zalecane jest także krochmalenie pościelowej bielizny, która wykonana jest z bawełnianej satyny. 

Odpowiednie stężenie krochmalu 

Od zastosowanego stężenia krochmalu, zależeć będzie sztywność materiału. Nazbyt usztywnione koszule, czy też pościel, nie będą zbyt przyjemne podczas użycia. Najmocniejszy krochmal, używany jest do szydełkowych oraz haftowanych serwetek. 

Co ciekawe, krochmal może być także używany do kąpieli, przede wszystkim dla niemowląt. Przemywanie skóry z użyciem wacika nasączonego krochmalem, stosowane jest również w przypadku trądziku niemowlęcego.