stół rozkładany
Meble do kuchni i jadalni

Jak wybrać stół rozkładany?

Stoły mogą mieć różne gabaryty i powstają z rozmaitych materiałów. Nowoczesne meble tego typu często posiadają też specyficzną konstrukcję, która pozwala na dopasowanie rozmiarów blatu do własnych potrzeb. Modele rozkładane cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ można je łatwo wykorzystać nawet w stosunkowo niewielkich pomieszczeniach

Stoły drewniane i metalowe

stół rozkładany

Stoły rozkładane najczęściej wykonane są drewna. W ich produkcji wykorzystuje się przede wszystkim lite drewno dębowe, bukowe lub olchowe, które charakteryzuje się dużą twardością oraz wytrzymałością na zniszczenia. Blat takiego mebla może być zarówno kwadratowy lub prostokątny, jak i okrągły czy owalny. Dużą popularnością cieszą się także stoły metalowe, które bardzo dobrze prezentują się w nowocześnie urządzonych wnętrzach, na tarasach i w ogrodach. Metalowa podstawa idealnie pasuje zwłaszcza do szklanego blatu. Takie meble nie posiadają jednak funkcji rozkładania, przez co przeznaczone są wyłącznie do dużych i okazałych wnętrz. Do wad szklanego blatu należy też duża widoczność zabrudzeń.

Stoły żeliwne i z tworzyw sztucznych

Mały stół rozkładany z tworzywa sztucznego to wyjątkowo praktyczny element wyposażenia. Do produkcji takich mebli wykorzystuje się masy plastyczne, które są bardzo funkcjonalne. Do zalet tych tworzyw należy możliwość formowania w rozmaity kształty, a także duże zróżnicowanie kolorystyczne. Małe stoły rozkładane z tworzyw sztucznych idealnie sprawdzają się na tarasie lub werandzie, ze względu na nierzadko bardzo wyszukany design. Innym materiałem stosowanym do produkcji tego typu mebli jest żeliwo, odporne na działanie deszczu i słońca. Stoły o żeliwnej podstawie dobrze pasują do jadalni, zwłaszcza gdy posiadają drewniany blat.

Styl stołu

Do stylu śródziemnomorskiego najlepiej pasują proste stoły, wykonane z litego drewna. Blat często ozdabiany jest płytkami ceramicznymi, tłoczonymi w różne motywy roślinne. W stylu prowansalskim zwykle spotyka się stoły drewniane malowane na biało, z blatem w naturalnym kolorze drewna. W takiej aranżacji sprawdzi się też mebel z blatem, który osadzony został na rattanowej konstrukcji. W stylu angielskim dominują przede wszystkim stoły drewniane o blatach prostokątnych, najlepiej z opływowymi i toczonymi nóżkami. W takiej aranżacji warto wykorzystać obrus zdobiony kratą, wzorem kwiatowym lub innym drobnym deseniem.