Meble do przedpokoju

Pawlacz – relikt z PRL-u?

Pawlacz jest rodzajem szafki montowanej zazwyczaj pod sufitem, najczęściej w przedpokoju. Był świetnym rozwiązaniem w czasach PRL-u, gdy większość ludzi dysponowała niewielką powierzchnią mieszkaniową. Chowało się w nich rzeczy, których aktualnie się nie potrzebowało, np. zimowe ubrania latem.

Pawlacz dziś

Mogłoby się wydawać, że pawlacz jest już reliktem minionej epoki. Nic bardziej mylnego. Dziś także wielu z nas ma nieduże mieszkania, a potrzeby związane z upchaniem w nim wielu, niezbędnych do życia rzeczy, są dziś nawet większe. Nowoczesne pawlacze nie muszą przypominać dawnych szafek obłożonych boazerią. Nie muszą też być zawieszane koniecznie w przedpokoju. 

Współcześnie pawlacze, dostępne w ofercie sklepu internetowego gornapolka.pl stanowią zazwyczaj część większej, spójnej zabudowy. Nadal są umieszczane pod sufitem, ale ich zawartość jest inna. Dziś trzymamy tam sprzęt sportowy, czy materace, które wyjmujemy tylko jak przyjeżdżają goście. W przedpokoju, wraz z zabudową pawlacz może być fragmentem wnęki na wieszak na kurtki i płaszcze. Do tego możemy dodać siedzisko do nakładania butów i oświetlenie punktowe.

Nie tylko w przedpokoju

Pawlacze mogą występować także w sypialni. Często są tak wtopione w zabudowę lub aranżację ścian, że trudno je odróżnić. Nie muszą być głębokie. Z tych płytkich szybciej wyjmiemy rzeczy, którymi mogą być np. książki. Wtedy dobrym pomysłem będzie montaż frontów ze szkła. Pod pawlaczem można przymocować dodatkowo listwę oświetleniową. 

Pawlacz w kuchni lub łazience również nie jest dziś rzadkością. Często występuje w postaci części zabudowy nad wejściem, której przedłużeniem bywają szafki boczne. Gospodynie w kuchennych pawlaczach gromadzą zazwyczaj mniej używany sprzęt, taki jak gofrownica, frytkownica, czy maszynka do mięsa. Z kolei w pawlaczu łazienkowym chętnie chowamy ręczniki lub zapas papieru toaletowego. W tym pomieszczeniu pawlacz powinien być zakończeniem serii szafek w formie słupków. Abu zwiększyć optycznie ilość miejsca w łazience można go dodatkowo obudować płytami lustrzanymi.